Rozprawka antygona kto miał racje

Pobierz

Antygona uznaje taką postawę za maskowane tchórzostwo.. W Antygonie Sofoklesa, jak w każdej tragedii antycznej Grecji ścierają się dwie racje: - Antygony, która kierowała się racj…To pytanie jest właśnie sensem tragedii, niemożność ustalenia, kto ma rację tworzy tragizm sytuacji.. O, tu to zwykle są ognie .. W poniższej pracy przedstawię swoje argumenty dotyczące sprawy.Antygona chciała przywrócić dobre imię rodowi, z którego pochodziła.. Jego żona i syn zabili się.. Zdaniem Kreona Polinejkes był zdrajcą, musi więc zostać ukarany.Kto miał rację: pomazaniec boży król Bolesław Śmiały czy występujący z pozycji moralnych biskup Stanisław.. Antygona czy Kreon 2012-10-03 15:16:41; kto .Zobacz 1 odpowiedź na pytanie: rozprawka argumenty kto miał rację antygona czy kreon napiszczieDlatego moim zdaniem Antygona miała rację, że sprzeciwiła się takiemu tyranowi, jakim był Kreon.. Kreon ogłosił go zdrajcą kraju i nie pozwolił go pochować,zaś Antygona kochała swego brata i nie chcąc narazić się bogom,złamała zakaz władcy Teb.… Czytaj dalej →Kto miał racje Antygona czy Kreon - rozprawka na max ocene 3 :P .. która zaimponowała mi swoją godną postawą.. Antygona wierzyła w fatum ( przeznaczenie), wiedziała ze będzie musiała zginąć za to co zrobiła, wiedziałaz ze tą karą będzie śmierć a jednak nie bała się pogrzebać brata..

".I Antygona i Kreon mają "swoje racje".

Najważniejsza dla niej była Miłość do brata.. Jako kochająca siostra, wierna prawu boskiemu, czuje się zobowiązana do pochowania zwłok brata Polinejkesa, który w przeciwnym razie nie zazna spokoju.Ismena przyznaje Antygonie rację, ale powstrzymuje się od czynów.. Antygona nie bała się śmierci z rozkazu władcy.. mówi nam że cały ród Labdakibów był przeklęty.. 0 0 Odpowiedz.. W starożytnej Grecji istniały dwa prawa: boskie, ustanowione przez bogów i ludzkie, które wprowadzał władca.. W starożytnej tragedii jest to element, który stanowi istotę akcji dramatu.. W czasie tragedii synowie Edypa, Polinejkes i Eteokles już są nieżywi.. W tragedii Sofolkesa " Antygona ", poznajemy bohaterów Kreona i Antygonę, którzy są powiązani ze sobą tzw. konfliktem tragicznym.. że można przytoczyć jeszcze wiele argumentów, jednak powyższe przykłady powinny potwierdzić moją tezę .Moim zdaniem Kreon miał rację zakazujac pogrzebania zwłok zmarłych zdrajców.. W starożytnej Grecji istniały dwa prawa: boskie, ustanowione przez bogów i ludzkie, które wprowadzał władca.. p.n.e. w mieście, Kolonom.. Oświadczyła władcy, że świadomie wybiera śmierć.. Spór toczył się o pogrzebanie Polinejkesa,brata Antygony.. Antygona skazana była na śmierć, a Kreon poniósł najwyższą karę.. Władze nie miały dla niej W TEJ SPRAWIE zadnego znaczenia..

Każde z nich ma swoje jak najbardziej uzasadnione racje.

- Najważniejsze są więzi rodzinne, uczucia łączące bliskich.. Przeciwnie, cieszyła się na myśl o tym, że po śmierci trafi na Pola Elizejskie i połączy się z bratem, a także zdobędzie nieśmiertelną sławę.Uważam, że rację w sporze miała Antygona.. Podobne pytania.. Antygona czy Kreon?. Kreon sądzi, że bogowie również potępią duszę Polinika.Kto miał rację, Kreon czy Antygona?. W takim razie musisz wypisać argumenty i za tym, że to Kreon ma rację i za tym, że Antygona.. ***Antygona reprezentuje prawo boskie,napisane, odwieczne.Antygona była pewna swoich racji i podejmowanych decyzji.. Tragedia pt.,,Antygona?. Kreon zaś daje się ponosić gniewowi upokarzając Antygonę i traktując ją jak zwykłą poddaną, czy przecież obniża wartość własnego rodu, z którego i Antygona pochodzi.. Był on władcą ziemskim, niejako boskim namiestnikiem, gdyż dawniej uważano, że wszelka władza pochodzi od boga.. I nie, nie chodzi o Głowackiego w Nowym Jorku.kto miał rację Antygona czy Kreon Sofokles twórca antycznego dramatu pod tytułem "Antygona" w swoim dziele przedstawił konflikt dwóch praw: boskich z tymi ustanowionymi przez ludzi.. Tak więc w tej rozprawce postaram się udowodnić jej słuszność.. Jest to w końcu problem nierozwiązywalny.Antygona kierowała się prawami Boskimi.. Ostateczna hipoteza może brzmieć właśnie tak, jak napisałam na początku..

Przemawiają przez niego racje rozumu: winny musi ponieść konsekwencje.

Kreon jako władca państwa stojący na straży ustanowionych przez siebie prac, kieruje się poczuciem odpowiedzialności i sprawiedliwości.. Chronił Teby przed anarhiom.Antygona musi dokonać wyboru między dwiema racjami, które obie są ważne i sprzeczne ze sobą.. Stawiała wyżej przykazania boże, a lekceważyła rozkazy złego króla.. W imię obowiązku poświęciła nie tylko swoją przeszłość, małżeństwo z Hajmonem, ale również własne życie - płaci więc najwyższą cenę.Według wierzeń ludzi z tamtych czasów każdy, nawet najgorszy zbrodniarz, miał prawo do godnego pochówku.. Cała tragedia odbywa się przez nich samych, a dokładnie przez to że obaj bracia.Trudno jest jednak nie przyznać części racji Kreonowi.. Jej odwaga i n miłość do brata były największymi .rozprawka - Antygona ginie, ale klęske ponosi Kreon - rozwiązanie zadania .. został przedstawiony konflikt między sprzecznymi racjami.. Ponieważ podobnie jak bohaterowie muszę dokonać wyboru pomiędzy dwiema równorzędnymi racjami.. Chór starców to głos doradczy, ale nie decydujący.Antygona,, została napisana przez Sofoklesa, który urodził się w 496r.. Nie poddała się pomimo przeciwności losu.. Kreon, jest królem Teb.Kto miał rację?.

Pierwszym argumentem, który przytoczę, będzie kierowanie się zasadami boskimi przez Antygonę.rozprawka argumenty kto miał rację antygona czy kreon.

Ciężko jednoznacznie opowiedzieć się po jednaj ze stron.Kreon i Antygona są najbardziej tragicznymi postaciami dramatu Sofoklesa pt."Antygona".. Antygona i Kreon to równorzędni bohaterowie, tak samo tragiczni, bo oboje ponoszą klęskę.. Dlaczego?. Jej czyn jest w pełni uzasadniony .Kto ma rację Antygona czy Kreon: Główny konflikt z jakim mamy do czynienia w Antygonie jest konfliktem wartości reprezentowanych przez parę głównych bohaterów: Antygonę i Kreona.. Uważam, że rację w sporze miała Antygona.. W tym utworze główna bohaterka i król Kreon prowadzą spór, ponieważ Antygona pochowała swojego brata, ale król stanowczo tego zabronił, gdyż był on zdrajcą.. Wybiera modlitwę o przebaczenie i pozostaje wierna nakazowi władcy.. - Należy postępować zgodnie z własnym sumieniem.. Zadanie, które stoi przede mną - przyznanie racji którejś ze stron dramatu Sofoklesa - jest niezwykle trudne.. Tytułową bohaterką jest Antygona, która kierując się sercem i obowiązkiem religijnym, pragnęła pogrzebać zmarłego brata.. A co do meritum: szukam właśnie, kto jeszcze napisał Antygonę (oprócz Sofoklesa) i nie mogę znaleźć.. Pierwszym argumentem, który przytoczę, będzie kierowanie się zasadami boskimi przez Antygonę.Antygona czy Kreon?. "Kto ma rację?- Antygona czy Kreon?. Racje Kreona * chc…Zadanie: rozprawka na temat czy antygona miała rację, podejmujac decyzje o pogrzebaniu zwłok brata Rozwiązanie: konflikt tragiczny, z jakim mamy do czynienia w antygonie , dotyczy antygony i kreona budziKto miał rację w sporze Antygony i Kreona?. Buntując się przeciw niemu i ustanowionym przez niego prawom, Antygona w swoim zuchwalstwie buntowała się przeciw bogom.Racje Antygony - Prawa boskie są ważniejsze niż prawa stanowione przez człowieka.. Uważam, że chciał chronić swój kraj dając ten zakaz.Chciał by w kraju panował porządek i ład, aby prawa były respektowane..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt